Harlow Running Club

Road & Cross Country Running (UKA 2658068)

Annual Awards

Years: 2016 ¦ 2015 ¦ 2014 ¦ 2013 ¦ 2012 ¦ 2011 ¦ 2010 ¦ 2009 ¦ 2008 ¦ 2007 ¦ 2006 ¦ 2005 ¦ 2004 ¦ 2003 ¦ 2002 ¦ 2001 ¦ 2000 ¦ 1999

2016



Captains Awards
Female Road Runner....Wendy Schroder
Male Road Runner….Rob Lowe
Female Cross Country....Anna Robey
Male Cross Country....Rich Hynes
Most Consistent Female....Michelle Hyde
Most Consistent Male….Martyn Coulter
Most Improved Female....Sharon Wright
Most Improved Male….Paul Schroder
Most Improved New Female....Laura Jephcott
Most Improved New Male….Afewerk Rossom

Club Championship Awards
Female Senior….Catherine Ridge
Male Senior….Alex Smith
Female V35….Kerry Mavris
Male V40….Jamie Jephcott
Female V45….Sandy Rust
Male V50….Andy Bradley
Female V55….Melanie Harris
Male V60….Alan Cootes
Female V65….Pauline Galoppi
Male V70….Peter Mills
Club Championship Female Runner Up….Debby Barry
Club Championship Male Runner Up….Colin Moody
Club Championship Female Winner….Carinne Jay
Club Championship Male Winner….John Tennant

Handicap Race Series Awards
Handicap Series Female Winner….Janice Page
The Male Handicap Series Winner….Terry Ridge

Special Awards
Ultra Award....Sandi Rust
Club Person of the Year….Colin Moody

Triathlon Cub Awards
Best Overall Female Triathlete….Anna Robey
Best Overall Male Triathlete….Ben Usher
Most Improved Female Triathlete….Faith Jackson-Lee
Most Improved Male Triathlete….Andrew Ramage

Plus, on a lighter note
BOTY (Breaks of the Year)….Joanne Mills
ROTY (Rear of the Year)….Female….Louise Cootes….Male….Daren Tiley

2015

Female Road Runner – Debbie Smith
Male Road Runner – Jamie Jephcott
Female Cross Country – Julia Gardiner
Male Cross Country – Len Saterlay
Ultra Runner – Darren Coates
Most Consistent Female –Louise Cootes
Most Consistent Male – Jared Bethell
Most Improved Female – Debbie Barry
Most Improved Male – Alex Smith
Most Improved New Female – Louise Kedge
Most Improved New Male – Martyn Coulter
Female Senior – Sharon Wright
Male Senior – Brendon MacLean
Female V35 – Julia Gardiner
Male V40 – Adrian Fell
Female V45 – Janice Page
Male V50 – Sean Flynn
Female V55 – Paulene Galoppi
Male V60 – Colin Moody
Handicap Female Winner – Catherine Ridge
Male Handicap Winner – Martyn Coulter
Club Championship Female Runner Up – Debbie Barry
Club Championship Male Runner Up – Jamie Jephcott
Club Championship Female Winner – Sandi Rust
Club Championship Male Winner – John Tennant
Club Person of the Year – Andy Terrell
President’s Award – Not awarded

2014

Female Road Runner – Louise Tankard
Male Road Runner – Daniel Jephcott
Female Cross Country – Paula Reynolds
Male Cross Country – Rob Lowe
Ultra Runner – Gary Godfrey 
Most Consistent Female – Debbie Barry
Most Consistent Male – Jamie Jephcott  
Most Improved Female – Debbie Smith
Most Improved Male – Peter Brewin
Most Improved New Female – Jane Evans
Most Improved New Male – Brendon MacLean
Female Senior – Sharon Wright
Male Senior – Daniel Jephcott
Female V35 – Vicky Calver
Male V40 – Jamie Jephcott
Female V45 – Debbie Barry
Male V50 – Robin Lozeau
Female V55 – Paulene Galoppi
Male V60 – Colin Moody
Handicap Female Winner – Vicky Calver
Male Handicap Winner – Robin Lozeau
Club Championship Female Runner Up – Julia Gardiner
Club Championship Male Runner Up – John Tennant
Club Championship Female Winner – Janice Page
Club Championship Male Winner – Steve Murtagh  
Club Person of the Year – Matt Jones
President’s Award – Not awarded

2013

Female Road Runner – Dionne Jones
Male Road Runner – Steve Mackenzie
Female Cross Country – Holly Nairn
Male Cross Country – Graham George
Most Consistent Female – Janice Page
Most Consistent Male – Jamie Jephcott
Most Improved Female – Catherine Ridge
Most Improved Male – Daniel Jephcott
Most Improved New Female – Debbie Smith
Most Improved New Male – Mark Hayward
Female Senior – Lyndsey Hodge
Male Senior – Andrew Ramage
Female V35 – Paula Coleman
Male V40 – Rob Lowe
Female V45 – Sandy Rust
Male V50 – Robin Lozeau
Female V55 – Not awarded
Male V60 – John Tennant
Handicap Female Winner – Catherine Ridge
Male Handicap Winner – Daniel Jephcott
Club Championship Female Runner Up – Janice Page
Club Championship Male Runner Up – John Tennant
Club Championship Female Winner – Dionne Jones
Club Championship Male Winner – Steve Murtagh
Club Person of the Year – Roy Steven 
President’s Award – Andy Terrell

2012

Male Road Runner - Steve Murtagh
Most Consistent Male - Jamie Jephcott
Most Improved Male - Steve Ambrose
Male Cross Country - Marc Lowers
Male Senior - Paul Schroder
Male Vet 40 - Andy Kinney
Male Vet 50 - Sean Flynn
Male V60 - John Tennant
Club Handicap Male Winner - Terry Pike
Club Championship Male - Steve Murtagh
Club Championship Male Runner Up - John Tennant
Most Improved Male (new member) - Terry Pike
Female Road Runner - Wendy Spring
Most Consistent Female - Dionne Jones
Most Improved Female - Janice Page
Female Senior - Georgina Spenceley
Female Vet 35 - Vicky Steadman
Female Vet45 - Alison BullFemale
Female Vet 55 - Paulene Galoppi
Club Handicap Female - Janice Page
Club Championship - Dionne Jones
Club Championship Runner Up - Janice Page
Female Cross Country - Julia Gardner
Most Improved Female (new member) - Julia Galea
Club Person of the Year - Jamie Jephcott, Andy Terrell, Roy Steven
Ultra Award - Steve Ambrose

2011

Female Road Runner – Sharon Wright
Male Road Runner – Steve Murtagh
Female Cross Country – Paula Reynolds
Male Cross Country – Steve Mackenzie
Most Consistent Female – Dionne Jones
Most Consistent Male – Jamie Jephcott
Most Improved Female – Janice Page
Most Improved Male – Mark Goodger
Most Improved New Female – Zoe Delaney
Most Improved New Male – Paul Jeffrey-Read
Female Senior – Michelle Aitken
Male Senior – Jared Bethell
Female V35 – Claire Russell
Male V40 – Rob Lowe
Female V45 – Linda Hawkins
Male V50 – Sean Flynn
Female V55 – Joanne Mills
Male V60 – John Tennant
Handicap Female Winner – Michelle Aitken
Male Handicap Winner – Peter Ayling
Club Championship Female Runner Up – Dionne Jones
Club Championship Male Runner Up – Richard Solomons
Club Championship Female Winner – Linda Selby
Club Championship Male Winner – Steve Murtagh
Club Person of the Year – John Bull/Jamie Jephcott
President’s Award – Janette & Derek Thorogood

2010

Female Road Runner – Janice Page
Male Road Runner – Jared Bethell
Female Cross Country – Clare Williams
Male Cross Country – Alan Broughton
Consistent Female – Clare Williams
Consistent Male – David Page
Most Improved Female – Wendy Spring
Most Improved Male – Jamie Jephcott
Female Senior – Sharon Wright
Male Senior – Dave Ayling
Female V35 – Dionne Jones
Male V40 – Adrian Fell
Female V45 – Linda Hawkins
Male V50 – Alan Moir
Female V55 –  Linda Selby
Male V60 – John Tennant.
Handicap Female Winner – Sharon Wright
Male Handicap Winner – Steve Edwards.
Club Championship Female Runner Up – Dionne Jones
Club Championship Male Runner Up -  Jared Bethell
Club Championship Female Winner – Linda Selby
Club Championship Male Winner -  John Tennant
Club Person of the Year - Colin Moody

2009

Female Road Runner – Dionne Jones

Male Road Runner – Jared Bethell

Female Cross Country – Not awarded

Male Cross Country – Not awarded

Consistent Female – Alison Bull

Consistent Male – John Bull

Most Improved Female – Dionne Jones

Most Improved Male – David Ayling

Female Senior – Katie Herrington

Male Senior – Justin Revell

Female V35 – Vicky Steadman

Male V40 – Steve Mackenzie

Female V45 – Susan Dewen

Male V50 – Roy Steven

Female V55 – Linda Selby

 

Handicap Female Winner – Linda Hawkins

Male Handicap Winner – Jamie Jephcott

Club Championship Female Winner – Linda Selby

Club Chmapionship Male Winner - Roy Steven

 

Club Person of the Year - Jon Steadman

2008

Female Road Runner –  Vicky Steadman

Male Road Runner – Alan Wise

Female Cross Country –  Katie Herrington

Male Cross Country –  Steve Mackenzie

Consistent Female – Dionne Jones

Consistent Male – Dave Ayling

Most Improved Female – Alison Bull

Most Improved Male – Jon Steadman

Female Senior – Sharon wright

Male Senior – Justin Revell

Female V35 – Ann Sommerville

Male V40 – Alan Broughton

Female V55 – Joanne Mills

Male V50 – Roy Steven

Handicap Female Winner – Wendy Spring

Male Handicap Winner – Jon Steadman

Club Championship Female Winner – Linda Selby

 

Club Person of the Year - Karen Moir

2007

Male Road Runner - Alan Wise

Male Cross  Country - Rick Ricketts

Consistent Male - Roy Steven

Most Improved Male - David Ayling

Male Senior - John Evans

Male Vet 40 - Grahame Thomas

Male Vet 50 - John Tennant

Club handicap Male Winner - Matt Jones

Club Championship Male - Roy Steven 

Female Road Runner - Suzy Hawkins

Female Cross Country - Jenny Spelling

Most Consistant Female - Dionne Jones

Female Senior - Vicky Steadman

Most Improved Female - Dionne Jones

Female Vet 35 - Anne Kleijwegt

Female Vet 55 - Wendy Stevens

Club Handicap Female - Sharon Gilbey

Club Championship - Linda Selby

 

Club Person of the Year - Karen Moir

2006

Male Road Runner - Jamie Luck

Male Cross Country - Rick Ricketts

Most Consistent Male - Ron Luck

Most Improved Male - Alan Wise

Male V40 - Alan Broughton

Male V50 - John Tennant

Male V60 - Derek Seymour

Club Championship Male - Roy Steven

Female Road Runner - Dionne Jones

Female Cross Country - Jackie Mitchell

Most Consistent - Karen Moir

Most Improved Female - Kath Saunders

Female V35 - Jackie Westgate

Female V45 - Judy Lodge

Female V55 - Linda Selby

Club Championship Female - Linda Selby

 

Club Person of the year - Martin McColgan

2005

Male Road Runner – Alan Broughton
Male Cross Country – Steve Mackenzie
Most Consistent Male – John Tennant
Most Improved Male - Andy Pearson
Male V40 –Graham Pugh
Male V50 - Roy Steven
Male V60 –
Club Handicap Male - Matt Jones
Club Championship Male – Roy Steven
Female Road Runner - Dionne Jones
Female Cross Country – Linda Selby
Most Consistent Female – Karen Moir
Most Improved Female – Sarah Webber
Female V35 – Bel Waters
Female V45 – Judy Lodge
Female V55 – Wendy Stevens

Club Handicap Female – Linda Selby
Club Championship Female – Linda Selby
Club Person of the Year -

2004

Male Road Runner – Alan Broughton
Male Cross Country - Rob Dewhurst
Most Consistent Male – Jamie Luck
Most Improved Male - Steve Page
Male V40 – Graham Saville
Male V50 – Colin Moody
Male V60 – Steve Stevens
Club Handicap Male - Colin Moody
Club Championship Male – Roy Steven
Female Road Runner - Kim Dunkin
Female Cross Country – Karen Moir
Most Consistent Female – Bel Waters
Most Improved Female - Caroline Rumble
Female V35 – Elaine Ochiltree
Female V45 – Cathy Dunlea
Female V55 – Linda Selby
Club Handicap Female – Judy Lodge
Club Championship Female – Linda Selby
Club Person of the Year – Linda Selby

2003

Male Road Runner – Alan Broughton
Male Cross Country – Jamie Luck
Most Consistent Male – Rick Ricketts
Most Improved Male - Simon Poon
Male V40 – Steve Page
Male V50 – Colin Moody
Male V60 – Mick Miller
Club Handicap Male - Rick Ricketts
Club Championship Male – Roy Steven
Female Road Runner - Christine Driot
Female Cross Country – Elaine Ochiltree
Most Consistent Female- Bel Waters
Most Improved Female - Ruth Barnes
Female V35 – Bel Waters
Female V45 – Cathy Dunlea
Female V55 – Linda Selby
Club Handicap Female – Ruth Barnes
Club Championship Female - Linda Selby
Club Person of the Year – John Burnett

2002

Male Road Runner – Alan Broughton
Male Cross Country – John Burnett
Most Consistent Male – Pasquale Pellecchia
Most Improved Male – Neil Riddoch
Male V40 – Graham Pugh
Male V50 – Colin Moody
Male V60 – Not awarded
Club Championship Male – Colin Moody
Female Road Runner – Laura Abel
Female Cross Country – Jane Williams
Most Consistent Female- Tracey Alexandrou
Most Improved Female – Karen Moir
Female V35 – Ruth Barnes
Female V45 – Linda Selby
Female V55 – Wendy Stevens
Club Championship Female – Liz Martin
Club Person of the Year – Terry Martin

2001

No Records

2000

Male Road Runner – Colin Moody
Male Cross Country – Graham Pugh
Most Consistent Male –
Most Improved Male – Jamie Luck
Male V40 – Graham Pugh
Male V50 – John Tennant
Male V60 – David Judge
Men’s Age-Related 5-mile Championship – David Judge
Female Road Runner –
Female Cross Country – Cathy Dunlea
Top Overall Female - Tracey Alexandrou
Most Consistent Female - 
Most Improved Female – Julie Morris
Female V35 – Jane Williams
Female V45 – Linda Selby
Female V55 – Val Miller
Ladies’ Age-Related 5-mile Championship – Linda Selby
Club Person of the Year – 

1999

Male Road Runner – Phil Jones

Male Cross Country – Graham Pugh

Most Consistent Male – Dave Stewart

Most Improved Male – Rob Dewhurst
Male V40 – Terry Martin

Male V50 – Ron Luck

Male V60 – Mick Miller

Club Handicap Male – Alan Bore
Female Road Runner – Natalie Belch

Female Cross Country – Tracey Alexandrou

Most Consistent Female – Cathy Dunlea

Most Improved Female – Jane Williams

Female V35 – Cathy Dunlea

Female V45 – Liz Martin

Female V55 – Wendy Stevens

Club Handicap Female – Judy Lodge
Club Person of the Year – Phil Jones

Important Announcements

RACE RULES: Members are reminded that it is now against UKA and BARR rules to swap race numbers WITHOUT permission from the race organisers.  If a runner of an affiliated event is found to be in breach of this rule, then the runner can be disqualified and further sanctions applied to both the runners and their clubs.

Sponsored Links

If you are interested in sponsoring one of Harlow Running Club's events and having a link to your site below, then please contact harlowrc@gmail.com


Upcoming Events

Tuesday, Oct 17 at 7:30 PM - 8:30 PM
Tuesday, Oct 24 at 7:30 PM - 8:30 PM
Tuesday, Oct 31 at 7:30 PM - 8:30 PM
Wednesday, Nov 1 at 7:15 PM - 9:00 PM